skip to content | Accessibility Information

‌‌

Scholars

Athletics

Toni Buckingham

Toni Buckingham

Sport: Athletics

Discipline: Shot Put

Course: Fashion Design and Technology in Sportswear

 ‌Emily Bullis

Emily Bullis

Sport: Athletics

Discipline: Steeplechase

Course: Fashion

 ‌Jess Coulson 2016 headshot

Jess Coulson

Sport: Athletics

Discipline: Cross country running

Course: PhD

Ashton Greenwood ‌

Ashton Greenwood

Sport: Athletics

Discipline: Sprints

Course: Philosophy

 ‌Kevin Metzger

Kevin Metzger

Sport: Athletics

Discipline: Triple jump

Course: Exercise and Sport Science

 ‌Matt Pagan

Matt Pagan

Sport: Athletics

Course: Mechanical Engineering

 ‌Aimee Pratt

Aimee Pratt

Sport: Athletics

Discipline: Steeplechase

Course: Pharmaceutical Chemistry

 

Basketball

 

Rheanne Bailey

Sport: Basketball

Course: MSc Physiotherapy

Richard Bell

Richard Bell

Sport: Basketball

Course: MSc Management

Stefan Gill 2016 headshot

Stefan Gill

Sport: Basketball

Course: MSc Management

Loick Pouale

Loick Pouale

Sport: Basketball

Course: Human Resource Management

Grace Simmons

Grace Simmons

Sport: Basketball

Course: International Fashion and Promotion

 

Dean Wanliss

Sport: Basketball

Course: Sports Management

Boxing

Nathan Cumminsky

Nathan Cummiskey

Sport: Boxing

Course: Business

Michael Mulvey

Michael Mulvey

Sport: Boxing

Course: Business/Sport

Reuben Wall

Reuben Wall

Sport: Boxing

Course: Business Management

Cycling

Kadeena Cox

Kadeena Cox

Sport: Para Cycling

Course: Physiotherapy

Jess Crampton

Jess Crampton

Sport: Track Cycling

Course: Fashion Design and Technology in Sportswear

 

Joanna Rowsell-Shand

Sport: Cycling

Course: Physiology

Helen Scott

Helen Scott

Sport: Cycling

Course: Exercise and Sports Science

Football

Marcus Burgess 2

Marcus Burgess  

Sport: Football

Course: Sports Marketing and Management

Sophie Evans

Sophie Evans

Sport: Football

Course: Sport and Exercise Nutrition

Natasha Fenton

Natasha Fenton

Sport: Football

Course: BSc (Hons) Physiotherapy

Emily Hollinshead

Emily Hollinshead

Sport: Football

Course: Primary Education

Gymnastics

 

Joe Fox

Sport: Gymnastics

Course: Human Biology

Hockey

Theresa Crookall

Theresa Crookall

Sport: Hockey

Course: Physiotherapy

Liam Kennerley

Liam Kennerley

Sport: Hockey

Course: Multimedia Journalism

‌‌

 

Lacrosse Scholars

Will Baxter

Will Baxter

Sport: Lacrosse

Course: Human Geography

Oliver Curtis

Oliver Curtis

Sport: Lacrosse

Course: BA (Hons) Primary Education with QTS

Georgie Waterman

Georgie Waterman

Sport: Lacrosse

Course: Physiotherapy



Martial Arts

Tyler McKenna

Tyler McKenna

Sport: Karate

Course: Science and Engineering

Netball

 

Amy Clinton

Sport: Netball

Course: Accounting and Finance

Fran Duffy

Sport: Netball

Course: Legal Practice Course (Masters)

Makisa Gilkes

Makisa Gilkes

Sport: Netball

Course: Business and Law

Paige Kindred 2016 headshot

Paige Kindred

Sport: Netball

Course: Primary Education

Chloe Shepherd

Chloe Shepherd

Sport: Netball

Course: Business Management

Rachel Towell

Rachel Towell  

Sport: Netball

Course: Human Resource Management

Abby Tyrell

Abby Tyrrell

Sport: Netball

Course: Sports Marketing Management

Rugby League Scholars

Dom Bryan 2

Dom Bryan

Sport: Rugby League

Course: Law (Masters)

Josh Dean

Josh Dean

Sport: Rugby League

Course: Sport Management

 

Ryan Millar

Sport: Rugby League

Course: Master of Architecture

 

Rugby Union Scholars

Jack Beevers

Jack Beevers

Sport: Rugby Union

Course: Sport and Exercise Nutrition

Hallam Chapman

Hallam Chapman

Sport: Rugby Union

Course: Product Design Engineering

Lizzie Gladman

Lizzie Gladman

Sport: Rugby Union

Course: BSc Physiotherapy

Fanni Kiss

Fanni Kiss

Sport: Rugby Union

Course: Sports Management (Foundation)

Paul McGookin

Paul McGookin

Sport: Rugby Union

Course: Sports Management (Foundation)

Calum owen

Calum Owen

Sport: Rugby Union

Course: Physiotherapy

Alex Pantechis

Alex Pantechis  

Sport: Rugby Union

Course: Sport and Exercise Nutrition

Georgia Sutherland

Georgia Sutherland

Sport: Rugby Union

Course: Biology (Foundation)

Connor Wilkinson 2

Connor Wilkinson

Sport: Rugby Union

Course: Physiology

Swimming

Chloe Golding

Chloe Golding

Sport: Swimming

Course: Sports Science and Physiology

 

Mike Jones

Sport: Para Swimming

Course: Combined Honours - Business Enterprise/Marketing

Tully Kearney

Tully Kearney

Sport: Para Swimming

Course: Physiology (Physical Activity and Health)

‌‌‌

Waterpolo

Rachel Drabble

Rachel Drabble

Sport: Waterpolo

Course: PGCE Primary

Jordan Elliot 2

Jordan Elliot

Sport: Waterpolo

Course: Sport Management

Honor Grimes

Honor Grimes

Sport: Waterpolo

Course: Speech and Language Therapy

Isobel Howe

Izzy Howe

Sport: Waterpolo

Course: Psychology

Joel Leighton 2

Joel Leighton

Sport: Waterpolo

Course: Sociology

Dan Paddon 2

Dan Paddon

Sport: Waterpolo

Course: Sport and Exercise with Physiology

 

 

 

 

 

 

 

 

Ambassadors

Cycling

Hannah Dines

Hannah Dines

Sport: Para Cycling

Course: MSc Sport and Exercise (Physiology)

 

Jess Varnish

Sport: Cycling

Course: Sport and Exercise Nutrition

Handball

 

Laura Black

Sport: Handball

Course: MSC Pre registration Physiotherapy

Hockey

 

Rebecca Condie

Sport: Hockey

Course: MSc Clinical Science (Cardiac Science)

Weightlifting

Amy Salt

Amy Salt

Sport: Weightlifting

Course: Inclusive Education and Disability Studies

‌‌

 



 

‌‌‌