Winners

The Mother Tongue Other Tongue winners are listed below.

 

The Mother Tongue Other Tongue competition is coordinated by Routes into Languages North West:

Routes into languages - left image



Malala Yousafzai


"Our cultural heritage, identity and languages are all important to us and poetry is a great way to express these – I am very inspired by The Mother Tongue Other Tongue Project" 


Read the poems from the 2019 Mother Tongue Other Tongue Northwest Anthology:

anthology-thumbnail

 

Download the Anthology 2019

 


Manchester Childrens Book Festival

‌‌‌‌‌2019 Winners

North West Region - Other Tongue

Winners:

Pupil's Name Catergory School Language
Isabel Thorn Year 4,5,6 St Mary's Catholic Primary French
Daisy Roberts Year 4,5,6 St Mary's Catholic Primary French
Marika Price-Davies Year 4,5,6 Medlock Primary School Spanish
Bayley Mae Smith Year 4,5,6 Medlock Primary School Spanish
Humera Hanif Year 4,5,6 Sacred Heart R.C Primary Urdu
Annabel Large Year 7,8,9 Cheadle Hulme School German
Sebastian Evans Year 7,8,9 All Hallows Catholic College German
James Marshall Year 7,8,9 Calderstones French
Grace Newton Year 7,8,9 Bellerive FCJ College French
Aisha Ali Year 7,8,9 Levenshulme High School Spanish
Millie Murphy Year 7,8,9 Bellerive FCJ College Spanish
Jessica Nwigwe Year 10,11 St Bede's College French
Eleanor Seddon/Beth Hitchen Year 10,11 West Kirby Grammar School Italian/English
Zenna Hussain Year 12,13 Oldham Sixth Form Spanish

North West Region - Mother Tongue

Winners:

Pupil's Name Year Group School Language
Tobias Jaimon Year 4,5,6 St Benedict's Catholic Primary Malayalam
Tesslin Jaimon Year 4,5,6 St Benedict's Catholic Primary Malayalam
Kauser Hamid Year 4,5,6 St Chrysostom's Primary School Urdu
Laiba Ansari Year 4,5,6 Chapel Street Community Primary School Urdu
Arwa Year 4,5,6 Medlock Primary School Arabic
Fatima Ahmed Yusuf Year 4,5,6 Medlock Primary School Somali
Prerna Rampal Year 7,8,9 Cheadle Hulme High School Hindi
Jasmine Walker Year 7,8,9 All Hallows Catholic College Patois
Marc Jardin Year 7,8,9 All Hallows Catholic College Tagalog
Zenib Reja Akhtar Year 7,8,9 Levenshulme High School Urdu
Flaq Hamid Year 7,8,9 Levenshulme High School Italian
Aubrey Sanchez Year 7,8,9 Bellerive FCJ College Tagalog
Zoe Bankole Year 7,8,9 Bellerive FCJ College Tiu Adialeck 
Emma Watson Year 7,8,9 Whalley Range High School Irish Gaelic
Raka Chattopadhyay Year 7,8,9 The Queen's School Bengali
Suffian Quershi Year 7,8,9 Calderstones Polish
Judit Rojo Pujol Year 7,8,9 The Grange School Catalan
Sophie Pineger Year 10,11 Poynton High School Japanese
Kiana Eskandani Year 12,13 Poynton High School Persian

West Midlands

Winners:

Name Year Group Competition School
Maria Dolgikh 8 Mother Tongue Tudor Grange
Nayoung Li 10 Mother Tongue Dame Elizabeth Cadbury School
Isabelle Gore 9 Other Tongue King's High School
Polly Rumble 7 Other Tonue King's High School
Maddie Spendlove 8 Other Tongue Tudor Grange

2018 Winners

North West Region - Other Tongue

Winners:

Name   School  Year  Language
Charlotte Bayley Year 4, 5, 6 St Mary's Catholic Primary School 6 Spanish
Isabel Thorn Year 4, 5, 6 St Mary's Catholic Primary School 5 French
Casper Poorhady Year 7, 8, 9 Cheadle Hulme School 7 Spanish
Inayat Choudbury Year 7, 8, 9 Cheadle Hulme High School 7 French
Benedetta Ekwum Year 7, 8, 9 All Hallows Catholic College 8 Italian
Isabella Kydd Year 7, 8, 9 All Hallows Catholic College 8 French
Zoe Davies Year 10, 11 King David High School 10 French
Jack Elvey Year 12, 13 Lancaster Royal Grammar School 12 French
Srishti Kochar Year 12, 13 Altrincham Grammar School for Girls 12 Spanish

Highly Commended:

Name   School  Year  Language
Obie Norry Year 4, 5, 6 Broadbent Fold Primary School 5 Spanish
Cody Rawlinson Year 4, 5, 6 Park View Community School 6 Spanish
James Hennighan Year 4, 5, 6 Oakhill School 4 French
Eva Allen Year 10, 11 St Bernard's Catholic High School 10 French
IIANA Pearce Year 12, 13 The Grammar School at Leeds 13 French
Sophie Bakash Year 12, 13 Altrincham Grammar School for Girls 12 Spanish

North West Region - Mother Tongue

Winners:

Name   School  Year  Language
Hussain Imran Year 4, 5, 6 Ashfield Valley Primary School 5 Urdu
Ka Yan Chen Year 7, 8, 9 The East Manchester Academy 8 Chinese
Tania Aslam Year 7, 8, 9 Calderstones School 9 Catalan
Iliana Fragwiadahi  Year 7, 8, 9 Lancaster Girls' Grammar School 8 Greek
Afifa Chaudhry  Year 10, 11 Whalley Range High School 10 Italian
Darya Bahraini Year 12, 13 Trinity Church of England Sixth Form 12 Persian

Highly Commended:

Name   School  Year  Language
Natascha Waidelich Year 4, 5, 6 The Queen's Lower School 4 French
Mahnaz Dabbagh Year 4, 5, 6 Egremount Primary School 6 Farsi
Parminder Kaur Year 10, 11 Stretford High School 10 Punjabi

West Midlands

Winners:

Name Level School
Ashleigh Goodwin  KS3 German  Cannock Chase Grammar School
Mathilde Rose  KS3 French  Cannock Chase Grammar School
Meghan Griffiths KS5 French  Cannock Chase Grammar School
Dia Kaur KS3 Spanish Holyhead School
Maria Dolgikh KS3 Russian Tudor Grange

View photos from the 2018 event

 

2017 Winners

North West Region - Other Tongue

Award Year Name School  Language
Winner Year 4,5,6 John Watkins Moorside Primary School French
Highly Commended Year 4,5,6 Siam Khan Medlock Primary School Spanish
Highly Commended Year 4,5,6 Elise Pearson Moorside Primary School French
Winner Year 7, 8, 9 Maha Rehman Cheadle Hulme High School French
Winner Year 7, 8, 9 Sophie Tallon Cheadle Hulme School Spanish
Highly Commended Year 7, 8, 9 Hannah Gilsenan New Mills School + Sixth Form German
Highly Commended Year 7, 8, 9 Finlay Cross Cheadle Hulme School Spanish
Highly Commended Year 7, 8, 9 Emily Hayland Cheadle Hulme High School French
Joint Winner Year 10, 11 Sophie Howe Altrincham Grammar School for Girls French
Joint Winner Year 10, 11 Trisha Saha Altrincham Grammar School for Girls French
Joint Winner Year 12, 13 Lydia Hood Oldham Sixth Form French
Highly Commended Year 12, 13 Tobias Green Oldham Sixth Form Spanish

North West Region - Mother Tongue

Award Year Name School  Language
Winner Year 4, 5, 6 Sama Sameer Medlock Primary School Dhivehi
Winner  Year 4, 5, 6 Hajar Elkhatib Moorside Primary School Arabic
Highly Commended Year 4, 5, 6 Alicia Land  St Mary's Catholic Primary Spanish
Joint Winner Year 7, 8, 9 Mojan Moghadasi Stretford High School Farsi
Joint Winner Year 7, 8, 9 Farhana Ahmed Whalley Range High School  Bengali
Winner Year 10, 11 Speranza Rufolo St Julie's Catholic High School Italian
Highly Commended Year 10.11 Weroika Grocholska Calderstones School  Polish
Highly Commended Year 10, 11 Speranza Rufolo St Julie's Catholic High School Russsian
Joint Winner Year 12, 13 Ebony (Aisha) Omo Ikerodah Oldham Sixth Form College Italian

West Midlands Region - Mother Tongue

Award Year Name School 
 Winner  KS3 Amulik Nagi Rugby High School
 2nd place  KS3 Tina Xu Chase Grammar School

West Midlands Region - Other Tongue

Award Year Name School 
Winner  KS3  Dia Kaur  Holyhead School
2nd place  KS3 Maria Ali Holyhead School
3rd place  KS3 Chanelle Marrett Holyhead School
Winner  KS4 Hannah Ehui Rugby High School 

 

2016 Winners‌

North East England

Mother Tongue Winner
Wiktoria Kolasa, Year 11, Laurence Jackson School

Mother Tongue Runner Up
Grace Maskell, Park View School

Other Tongue Winner
Izzie Clowry, Whitley Bay High School, Year 9

Other Tongue Runner Up
Emily Bell, Year 8, Hexham Middle School

North West England

Winners 2016

Mother Tongue – Years 4, 5, 6
Natalia Nott-Bower, Christ Church CE Primary School, Polish

Mother Tongue – Years 7, 8, 9
Hashini Ranaweera, Sale Grammar School, Singlese
Khadijah Mahmood, Manchester Academy, Urdu

Mother Tongue – Years 10, 11
Wagida Khaliq, Whalley Range High School, French

Other Tongue – Years 12, 13
Justina Meskelyte, South Sefton College, Lithuanian
Carolyne Belmont, South Sefton College, Portuguese 

Other Tongue – Years 4, 5, 6
Ibrahim Mohammed, Chapel Street Primary School, French

Other Tongue – Years 7, 8, 9
Cara Lewis, Cheadle Hulme High School, Spanish

Other Tongue – Years 10, 11
Hannah Briant, St Mary's College, Spanish
Beth Molyneux, Urmston Grammar School, German 

Other Tongue – Years 12, 13
Daniel Hughes, South Sefton College, Spanish
Lauren Coady, South Sefton College, Spanish

Highly Commended 2016

Other Tongue – Years 4, 5, 6
Sawman Jalal, Chapel Street Primary School, French
Ramla Rafaqat, Chapel Street Primary School, French 

Other Tongue – Years 7, 8, 9
Louise Harvey and Grace Lister Akerman, Calderstones School, French
Lucy Wilson-Knight, Cheadle Hulme High School, French
Tiya Raithama, Ruth Naylor and Alina Hussain, Sale Grammar School, Spanish

West Midlands

Other Tongue French
First, Polly Shorrock, Hereford Cathedral School
Second, Kinaan Saleem, Tudor Grange Academy
Third, Catherine Day and Niamh Desangler, Shelfield Academy 

Other Tongue German
First, Hannah Taylor, Tudor Grange Academy
Second, Millie Checkley, Tudor Grange Academy
Third, Mia Eatherington, Tudor Grange Academy 

Other Tongue Spanish
First, Liam Garrett, Shelfield Academy
Second, Maariyah Bahar,  Holyhead School
Third, Kira Ward Abbots Bromley School

 

2015 Winners‌

East of England

Winners 2015

Mother Tongue – Years 7, 8, 9
Gabija Gailiunaute, St Ivo School, Lithuanian

Other Tongue – Years 7, 8, 9
Ethan Ward, St Ivo School, German

Other Tongue, Years 10, 11
Minhaj Ahmed, St Ivo School, German

Other Tongue, Years 12, 13
Emma Latham, Presdales School, Italian

North East England

Winners 2015

Mother Tongue – Years 7, 8, 9
Katherine Sung and Ada Liu, Gosforth East Middle School, Mandarin

Mother Tongue - Years 10,11
Rahima Begum, Bahr Academy
Iqra Shabaz, Bahr Academy

Other Tongue – Years 7, 8, 9
Mollie Brown, Farringdon Community Academy, French

Other Tongue, Years 10, 11
Isabella Redmayne, King Edward V1 High School for Girls

 

Highly Commended 2015

Other Tongue – Years 7, 8, 9
Jack Fletcher, Farringdon Community Academy
Alice Boshier, Hummersknott Academy

 

North West England

Winners 2015

Mother Tongue - Years 4, 5, 6:
Anahita Kesharwini, Bury Grammar School for Girls, Hindi

Mother Tongue – Years 7, 8, 9
Mehek Chaudri, Sale Grammar School, Urdu

Mother Tongue – Years 10, 11
Min Seo Kim, Calderstones School, Korean

Other Tongue – Years 4, 5, 6
Abbie Hickson, St Benedicts Catholic Primary School, Spanish
Ramla Rafaqat, Chapel Street Primary School, French

Other Tongue – Years 7, 8, 9
Arundhati Wuppalapati, Lancaster Girls Grammar School, Spanish
Lucy Wilson-Knight, Cheadle Hulme High School, French

Other Tongue – Years 10, 11
Sophia Wong, Liverpool Blue Coat School, French

Other Tongue – Years 12, 13
Beth Hamilton, Xaverian College, French

 

Highly Commended 2015

Mother Tongue - Year 7, 8, 9
Emilija Katelynaite, Christ the King Catholic High School, Lithuanian

Mother Tongue – Year 10, 11
Raluca Florea and Laura Ursu, Furness Academy, Romanian

Other Tongue, Year 4, 5, 6
Hayden Ronan, St Johns C of E Primary School, Spanish 

Other Tongue, Year 7, 8, 9
Amy Wild, All Hallows Catholic College, German

 

West Midlands

Winners 2015

Mother Tongue – Years 7, 8, 9
Jessica Sheppard, Abbots Bromley School, Russian

Mother Tongue - Years 10, 11
Claire Bourgelle, Abbots Bromley School, French

Mother Tongue – Years 12, 13
Maria Olejnik, Adcote School for Girls, Polish

Other Tongue – Years 7, 8, 9
Amy Gasser, Abbots Bromley School, Spanish

Other Tongue – Years 12, 13
Annie Maguire, King Edward VI High School for Girls, French

 

Highly Commended 2015

Mother Tongue – Years 7, 8, 9
Laia Tomas, Abbots Bromley School, Catalan 

Mother Tongue - Years 10, 11
Irene Lu, Abbots Bromley School, Chinese

Other Tongue – Years 7, 8, 9
Jessica Andrews, Abbots Bromley School,  Spanish

Other Tongue – Years 12, 13
Maria Olejnik,  Adcote School for Girls, French/German/Spanish/Italian

 

2014 Winners‌‌

East of England

Other Tongue:
Longsands Academy (Year 7) Group winners: 
Lucy Masterson, Etilly Pigg, Maisie Mulgrew 

Ernulf Academy (Year 9) Group winners:
Charlotte Browning, Bailey Shipp, Lois Hutchison, Selma Hedges, Lewis Pitchford

North East England

Mother Tongue:
Vaibhav Tiwari (Hermitage Academy)

Other Tongue:
Isabella Redmayne (King Edward VI School)

North West England

Mother Tongue – Years 4, 5, 6:
Ana Maria Zabava, Chapel Street Primary School – Romanian

Mother Tongue – Years 7, 8, 9:
Afaq Awais, Calderstones School - Urdu

Mother Tongue – Years 10, 11:
Chloe and Mia Chung, Formby High School - Cantonese

Other Tongue – Years 4, 5, 6:
Molly Goldthorpe, Chapel Street Primary School – French

Other Tongue – Years 7, 8, 9:
Ashrafur Ahamad Cedar Mount Academy – Spanish

Other Tongue – Years 10, 11:
Lara O’Donoghue, Stockport Grammar School - French

Other Tongue – Years 12, 13:
Joint Winner Hazel Browne, Lancaster Girls’ Grammar School - Spanish
Joint Winner Polly Harlow, Manchester High School for Girls - German
Joint Winner Katie Owens, Birkenhead Sixth Form College – French

Highly Commended 2014

Mother Tongue – Years 4, 5, 6 Highly Commended:
Abraham Fobil, Chapel Street Primary School – Twi

Mother Tongue – Years 7, 8, 9 Highly Commended:
Chen Ji, All Hallows Catholic College - Chinese, English, German
Taha Haque, Whalley Range High School – Bengali

Other Tongue – Years 4, 5, 6 Highly Commended:
Dasha Bogolyubova, Moorside Primary School - French

Other Tongue – Years 7, 8, 9 Highly Commended:
Mia Niamh Purtill - Italian

Other Tongue – Years 10, 11 Highly Commended:
Rosie Weeks – Spanish

Read the poems in our anthology

West Midlands

Mother Tongue KS3:
1st Place “Dom” by Aleksandra Lichwala, (Year 9) St Augustine’s of Canterbury St Helen’s – Polish

Mother Tongue KS4:
1st Place “Future” chosen by Misaki Fukano, (Year 10) Abbots Bromley School, Staffordshire -Japanese

Other Tongue KS3:
1st Place “Mi monstruo” by Rachel Longman, (Year 8), Abbots Bromley School, Staffordshire – Spanish

Highly Commended 2014

Mother Tongue KS3 Highly Commended:
“Nostalgia” chosen by Yin Wang, (Year 8), St Augustine’s of Canterbury St Helen’s – Chinese Mandarin

Mother Tongue KS4 Highly Commended:
“A cat in an empty apartment”, chosen by Patrycja Dabrowa, (Year 10), St Augustine’s of Canterbury St Helen’s – Polish

Other Tongue KS3 Highly Commended:
“Hair” by Haydn Dahiya, (Year 9), Charlton School, Telford – German